Chcesz poznać ciekawostki świętokrzyskie dotyczące historii, kultury, tradycji czy geografii regionu, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie mogłeś lepiej trafić! Wycieczka z przewodnikiem świętokrzyskim to sama przyjemność z odkrywania ciekawostek związanych z Kielcami oraz ziemią kielecką i sandomierską.

Szukając atrakcji dla dzieci w Kielcach i okolicach nie można pominąć takich miejsc, jak Muzeum Zabawek i Zabawy, Energetyczne Centrum Nauki, Park Linowy Stadion. Również miejskie baseny, w tym jeden otwarty i bawialnie zlokalizowane przy galeriach handlowych mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń najmłodszym.

Wybierając się na wycieczkę jednodniową do Kielc możemy zajrzeć też do ZOO „Leśne Zacisze” w Lisowie koło Morawicy, aby zobaczyć niezwykłe jak na te tereny zwierzęta: lew afrykański, zebra chapmana, wielbłąd dwugarbny, czy kochane przez dzieci alpaki.

Zwiedzanie stolicy regionu świętokrzyskiego zaczynamy przy dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Następnie przenosimy się na drugą stronę Wzgórza Zamkowego, by zobaczyć katedrę kielecką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Potem, najstarszą ulicą Zamkową zmierzamy do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. Przechodząc na drugą stronę ulicy Ogrodowej, wkraczamy do Alei Sław Ludzi Kultury i Sztuki, którą docieramy na kielecką Kadzielnię. To jeden z pięciu rezerwatów na terenie miasta, który niezmiennie przyciąga zarówno rzesze turystów, jak i tłumy kielczan.

Przewodnik po Kielcach to bardzo dobry wybór, jeśli mamy niewiele czasu, np. podróżując między Krakowem a Warszawą i chcemy pójść na spacer po Kielcach. Najważniejsze punkty programu zwiedzania w dobrym tempie i chwila dla siebie w okolicach Rynku to super pomysł na weekend w przypadku turystów indywidualnych lub na tygodniu w odniesieniu do wycieczek szkolnych.

Zapraszam na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, Maciej Kędzia – Wasz przewodnik.

fot. Maciej Kędzia
  • Historia

W 1171 r. biskup Gedeon Gryfita funduje najważniejszy kościół w Kielcach, czyli kolegiatę pw. Wniebowzięcia NMP z kamienia ciosanego. Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem w czasie, gdy kierował kościołem krakowskim (1208/18), przeniósł tu parafię pw. św. Wojciecha i ustanowił szkołę, którą jako jeden z pierwszych ukończył dominikanin Wincenty z Kielc (albo z Kielczy), autor hymnu Gaude Mater Polonia i Żywotów św. Stanisława.

Zapewne od początku istniała przy tym kościele kapituła, składająca się początkowo z siedmiu, później zaś z dziesięciu członków (czterech prałatów: prepozyt, czyli proboszcz, dziekan, scholastyk i kustosz oraz sześciu kanoników), którym pomagali wikariusze, tworzący tzw. kapitułę mniejszą.

Nawa główna kościoła, o czym informuje tablica wmurowana pod chórem muzycznym, ufundowana została w 1583 roku przez biskupa Piotra Myszkowskiego. Korpus nawowy wzniesiono natomiast w latach 30-tych XVII wieku. W roku 1635 w fasadzie zachodniej osadzono marmurowy portal, ufundowany przez kardynała Jana Alberta Wazę, syna króla Zygmunta III. Z inicjatywy biskupa Kazimierza Łubieńskiego, wiosną 1719 roku rozpoczęto budowę nowego prezbiterium.

Biskup Konstanty Felicjan Szaniawski odpowiada natomiast za charakterystyczny system komunikacyjny, w formie krytych ganków, łączących Pałac Biskupów, Katedrę, szkołę przygotowawczą (ob. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego) i Seminarium Duchowne. Łącznikiem między częścią pałacowo-kościelną a szkolno-seminaryjną była tzw. Brama Krakowska, rozebrana w 1868 roku.

W latach 1719–1728 zburzono romańską część kościoła, a na jej miejsce przedłużono nawy i wystawiono nowe prezbiterium z apsydą. Wybudowaną około połowy XVII w. dzwonnicę, podwyższono. Po 1750 r. na cmentarzu wystawiono Kaplicę zw. Ogrójcową oraz figury: Najświętszej Marii Panny i św. Jana Nepomucena. W latach 20. XVIII wieku krakowski snycerz Antoni Frąckiewicz wykonuje też ołtarze, zaprojektowane przez znanego architekta Kacpra Bażankę, domniemanego projektanta nowego prezbiterium. W 1805 r. powstaje diecezja kielecka. Świątynia zostaje podniesiony do godności katedry, stając się najważniejszym kościołem w Kielcach. Pierwszym biskupem kieleckim zostaje Wojciech de Boża Wola Górski.

Na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku, pod okiem architekta Franciszka Ksawerego Kowalskiego nadano elewacji styl neobarokowy, dobudowano wysoką sygnaturkę oraz Kaplicę Najświętszego Sakramentu. Wnętrze w latach 1898/99 pokryły polichromie. W prezbiterium na uwagę zasługuje polichromia Stefana Matejki, stanowiąca kopię obrazu jego stryja, Jana Matejki – Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965.

W 1971 r. katedra kielecka zostaje uhonorowana tytułem bazyliki mniejszej. W 1982 roku staje się diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym. W 1991 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II, papież powierzył Matce Bożej Łaskawej, której ikonę z ok. 1600 roku koronował, cały kościół kielecki. Odtąd mówimy o Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej.

  • Skarbiec
  1. Gotycki kielich Kazimierza Wielkiego z 1362 r.
  2. Relikwiarz – herma świętej Marii Magdaleny z 1370 r.
  3. Antyfonarz Kielecki z 1372 r.

Kielich o wysokości 17 cm nosi napis: „Kielich Króla Kazimierza”. Na węźle znajdują się cztery, emaliowane na błękitno, opasane sześcioma łukami tarcze z herbami: Orzeł Polski i Wieniawa w czerwonym polu. Podstawa ma kształt 12-listnej róży, z trzema płaskorzeźbami, ukazującymi sceny z życia Najświętszej Maryi Panny i Zbawiciela.

Relikwiarz wykonany został z pozłacanej, srebrnej blachy. Wyobraża naturalnej wielkości popiersie kobiety z nakryciem głowy na wzór średniowiecznego czepca podbitego futrem, który spada na szyję i układa się w draperie. U spodu popiersia orzeł piastowski w czerwonym polu, od którego biegnie wypukły, gotycki napis: „Kazimierz Król Polski sprawił tę głowę na cześć św. Magdaleny 1370 r.”

Zdobiony rękopis liczy 299 pergaminowych kart. W Antyfonarzu znajduje się między innymi najstarszy zapis hymnu Gaude Mater Polonia, którego twórcą jest pierwszy, znany z imienia polski kompozytor – Wincenty z Kielc.

  • Ciekawostki

W południowo-zachodnim narożniku katedralnego cmentarza znajduje się grób Wojciecha Bartosza Głowackiego – bohatera insurekcji kościuszkowskiej, który 6 czerwca 1794 r. został ciężko ranny w bitwie pod Szczekocinami, prowadząc atak kosynierów. Rannego przewieziono do Kielc, gdzie 9 czerwca 1794 r. zmarł w Gmachu św. Leonarda (teren dzisiejszego KCK). Początkowo jego grób znajdował się w kościelnej kaplicy zwanej Ogrójcem. Na płycie oprócz nazwiska umieszczone są ryte w kamieniu: skrzyżowane kosy, napis mówiący o okolicznościach jego śmierci oraz krzyż.

Naprzeciwko dzwonnicy, na północnej ścianie, w zamurowanym portalu kościoła znajduje się marmurowa tablica – jedyny w swoim rodzaju zabytek polskiego Oświecenia. Ufundował ją w 1782 r. przewodniczący Komisji Edukacji Narodowej ks. prymas Michał Poniatowski. Tablica pełniła rolę elementarza i wzorca miar długości. Zawiera m. in. polskie jednostki długości, ciężaru i powierzchni, przedstawiając zarazem podstawowy wzorzec miary długości – Łokieć Koronny. Odwzorowany został także wzorzec stopy paryskiej i angielskiej oraz litery polskiego alfabetu.

W północnej nawie bazyliki wmurowana jest rzeźba z 1646 roku przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem, wykonana z bryły galeny z Karczówki. Od XV wieku górnicy, zwani gwarkami, wydobywali metodą chałupniczą rudę ołowiu (galenę) ze szczelin skalnych wzniesień Pasma Kadzielniańskiego. W grudniu 1646 roku, górnik Hilary Mala wydobył trzy, niespotykanej dotąd wielkości samorodki. Z największej bryły, mierzącej 156 cm, starosta kielecki Antoni Czechowski kazał wyrzeźbić figurę św. Barbary, który ustawiono w ołtarzu (zwanym odtąd ołtarzem św. Barbary) kościoła na Karczówce. Z pozostałych dwóch brył powstały: płaskorzeźba Matki Bożej z kieleckiej katedry i figura św. Antoniego do kościoła w Borkowicach koło Przysuchy.

Zobacz najważniejszy kościół w Kielcach z przewodnikiem świętokrzyskim o katolickim profilu.